تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 27 – 30 بهمن 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 27 – 30 بهمن 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 27،  30 بهمن ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

ثبات قیمتی سنگ آهن

معاملات سنگ آهن با حفظ سطح قیمتی 130 دلار از تعطیلات سال نوی چینی عبور کرد. این امر نشان از تلاش چین برای ایجاد محرک های قیمتی برای بازار کامودیتی به واسطه مصارف فولادی در صنایع خودرو سازی علی رغم ورشکستی شرکت های ساختمان سازی دارد. افزایش واردات این نهاده معدنی در ماه گذشته به این کشور گواهی بر حفظ سطح تولید محصولات فولادی است. با این حال، اثر منفی اعلام ورشکستی رسمی شرکت اورگراند همچنان در بازار محسوس است. در این راستا با توجه به نمودار قیمتی سنگ آهن سی اف آر 62% چین می توان انتظار داشت در میان مدت شاهد کاهش موقت قیمت تا محدوده 115 دلار باشیم. پس از آن، در صورت بروز علائم بازگشت قیمتی، می توان شاهد تقویت تقاضا و شروع روند صعودی قیمت بود. احتمال می رود افزایش قیمت مذکور از انتهای فصل دوم سال میلادی جاری رخ دهد.

نوسانات جزئی قیمت دلار تا پایان سال

با توجه به شدت سیاست های انقباضی اخیر بانک مرکزی می‌توان برای سال آینده شاهد تورم مضاعف نسبت به گذشته بود. این امر به ایجاد شرایط رکود تورمی برای سال 1403 دامن خواهد زد. عملکرد کنونی بانک مرکزی نیز تاثیری موقت بر کاهش تورم فعلی خواهد داشت. بر اساس تحلیل نموداری ارائه شده انتظار می رود در کوتاه مدت شاهد افزایش قیمتی دلار تا محدوده 570،000 ریال باشیم و پس از رسیدن به این قیمت، کاهش قیمت تا هدف اولیه 530,000 ریال به وقوع بپیوندد. این امر نشان از امکان پیشروی نرخ دلار بر مسیر سبز رنگ دارد و در صورت شکست پر قدرت محدوده قیمتی مذکور به سمت پایین، امکان حرکت بر مسیر قرمز رنگ نیز برای دلار محتمل ارزیابی می شود.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

در هفته جاری با توجه به آسیب وارد شده به سه شریان اصلی گاز کشور، کارخانجات تولیدی آهن اسفنجی با کاهش تولید رو به رو شدند. این موضوع عامل ایجاد رقابت در معاملات روز شنبه آهن اسفنجی در بورس کالای ایران تلقی می شود. با این حال، با در نظر گرفتن تقاضای موجود در بازار برای محصولات شمش و میلگرد، می توان انتظار ثبات و افزایش جزئی نرخ این محصولات را تا نیمه اول اسفندماه داشت.

بازار لوله و پروفیل

وقوع برخی اتفاقات سبب بلاتکلیفی در تعیین قیمت لوله و پروفیل توسط کارخانه های تولیدی در بازار شده است. مواردی چون کاهش شدید حجم عرضه های بورسی فولاد مبارکه اصفهان، افزایش قیمت ورق با ضخامت های بالا در بازار و کاهش موجودی آنها و همچنین نوسانات قیمت دلار به این بلاتکلیفی دامن زده است. پیش بینی می شود در این هفته برخلاف تصور با نزدیک شدن به انتخابات مجلس قیمت ها رو به افزایش روند و متقاضیان نیز شروع به خرید آخر سال خود کرده و انبار های خود را از محصولات پر کنند.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
بررسی و مقایسه میلگرد آج 400 با استانداردهای جهان
نوشتهٔ بعدی
بررسی و مقایسه میلگرد آج 500 با استانداردهای جهان

مطالب مرتبط