تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 25 – 16 بهمن 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 25 – 16 بهمن 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 25،  16 بهمن ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

رکود در بازار فولاد چین با فرا رسیدن سال نوی چینی

سنگ آهن 25

با توجه به اعلام رسمی ورشکستگی شرکت های ساختمانی و تاثیر این مساله بر کاهش شدید تقاضا برای محصولات نهایی در چین و همچنین با نزدیک شدن به سال نوی چینی (10 تا 17 ماه فوریه)، شرکت های فولاد سازی این کشور عمدتا برنامه اورهال (تعمیرات اساسی) خود را در بازه زمانی مذکور آغاز خواهند نمود. این در حالیست که علی رغم تضعیف تقاضا برای محصولات نهایی فولادی در بازار داخلی چین، سنگ آهن 62% سی اف آر، شاهد کاهش شدید قیمتی نبود. علت این امر را می توان به تقویت صادرات این محصولات نهایی با توجه به کاهش حاشیه سود فروش آنها در بازار داخلی چین نسبت داد. بر اساس تحلیل نموداری در میان مدت شاهد کاهش قیمت سنگ آهن تا محدوده 112 تا 115 دلار خواهیم بود. پس از رسیدن قیمت به محدوده مذکور، با بروز علائم بازگشت قیمت می توان مطابق تحلیل زیر، انتظار شروع افزایش قیمت سنگ آهن را تا حدود 146 دلار داشت.

ترمز قیمت دلار کشیده شد

دلار 25

بر اساس آمارهای منتشر شده و با در نظر گرفتن سیاست کاهش سرعت چرخش پول، بانک مرکزی به منظور کنترل تورم اقدام به انتشار 2800 هزار میلیارد ریال گواهی سپرده خاص با نرخ سود علی الحساب 30% درصد و نرخ شکست نه چندان جذاب 12% نموده است. به واسطه این امر، دولت به دنبال محبوس کردن حداقل 10% از پول فعال در اقتصاد کشور بوده تا بتواند تورم موجود را کنترل و حتی کاهشی نماید. فرآیند مذکور در میان مدت در کنترل تورم موفق عمل خواهد کرد. با توجه به رشد نقدینگی (پول و شبه پول) و احتمال ثبت رکورد تاریخی جدید بیش از 75,000 هزار میلیارد ریال در بلند مدت، می توان شاهد روند افزایش تورم بود. بر این اساس و مطابق تحلیل نموداری ارائه شده، برای دلار می توان در میان مدت تا انتخابات شورای اسلامی شاهد کاهش نرخ تا حدود 520,000 ریال بود و پس از آن با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو و همچنین آغاز ماه مبارک رمضان روند صعودی قیمت دلار آغاز خواهد شد.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

با توجه به ثبات قیمتی گندله و رقابت های رخ داده در نرخ پایه آهن اسفنجی، می توان نتیجه گرفت که بخش عرضه کننده بازار، به دلیل قطعی های گاز در ماه گذشته، امکان تامین مواد اولیه واحد های ذوب را نداشته است و کمبود حجم عرضه موجود باعث رقابت بر سر قیمت مواد اولیه میانی زنجیره شده است. به علاوه عرضه های تلفیقی شرکت های تولیدکننده شمش فولادی، به افزایش قیمت میانگین موزون این محصولات در بورس کالای ایران انجامیده است. از این رو با در نظر گرفتن بهبود تقاضا در بازار مسکن و مستغلات، انتظار می رود شاهد روند صعودی قیمت میلگرد و کلاف تا پایان بهمن ماه باشیم. این امر از انتظارات تورمی خریداران محصولات نهایی برای سال آینده و به منظور تکمیل موجودی انبار بنگاه ها نشات می گیرد.

بازار لوله و پروفیل

با توجه به عرضه ورق گرم فولاد مبارکه در نرخ پایه ۲۳۰,۳۵۳ ریال، علی رغم کاهش قیمت دلار و همچنین کاهش نرخ ورق گرم چین، انتظار می رود با توجه به کاهش موجودی ورق گرم با ضخامت ۲ میلیمتر در بازار، شاهد رقابت در خرید این محصول در بورس کالای ایران باشیم. در همین راستا می توان برای هفته جاری، روند ثابت به همراه صعود جزئی نرخ های فروش محصولات لوله و پروفیل را پیش بینی کرد.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
گرید مفتول فولادی برای ساخت فنر، پیچ و میخ
نوشتهٔ بعدی
کنترل کیفیت میلگرد: انواع آزمایش های مخرب و غیرمخرب

مطالب مرتبط