اطلاعات تماس
دفتر مرکزی

ایران، تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش کوچه بهزاد شفق (هفدهم) ، پلاک 26

info@bmisco.com

کارخانه فولاد بافق

ایران، یزد، شهرستان بافق، جاده بهاباد،  نبش سنگ آهن مرکزی، کارخانه فولاد بافق

03532432001

office@bmisco.com

شبکه های اجتماعی

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 9،  28 فروردین ۱۴۰2

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

سنگ آهن در محدوده کف قیمت

با توجه به افزایش فشارهای سیاسی دولت پکن بر واحدهای تولید فولاد، شاهد کاهش قیمتی در بازار سنگ آهن هستیم. این کنترل قیمت سنگ آهن 62% سی اف آر چین به واسطه سیاست کنترل آلودگی هوا صورت گرفته است. احتمال محدود شدن تولید فولاد توسط چین (کاهش عرضه) در بازه زمانی فعلی که تهدیدی برای اقتصاد استرالیا نیز محسوب می‌شود، باعث کاهش قیمت تا محدوده 118 دلار شده است. انتظار می‌رود با رسیدن قیمت به محدوده حمایتی مهم خود و همچنین اثرات کاهش عرضه فولاد توسط چین، شاهد شروع رشد قیمتی از محدوده‌های مشخص شده در نمودار باشیم.

دلار: آماده‌سازی برای جهش بعدی

از سه ماه گذشته تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دلار تجارت فولاد میان دو کشور ایران و عربستان انجام شده است. باید به این نکته توجه کرد که تجارت‌های مرتبط با فولاد معمولاً بازارهای مستمر و ادامه‌دار را می‌طلبند. با توجه به شرایط آب و هوایی عربستان سعودی، مواد غذایی و تولیدات کشاورزی ایران در کنار فولاد از اصلی‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانند به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک کنند. این موضوع نشان دهنده آن است که روابط تجاری دو کشور در صورت استمرار می‌تواند بر ایجاد ثبات در بازار دلار آزاد اثرگذار باشد.

در حال حاضر شاهد وضعیت ثبات قیمتی در بازار ارز هستیم که این امر نشان از بلاتکلیفی در شرایط مبهم سیاست خارجی کنونی کشور دارد. طبق تئوری انتظارات، تا زمانی که شرایط مراودات اقتصادی دو کشور عملی نشود، عامل تورم تولید داخل و تراز عملیاتی منفی دولت منجر به افزایش نرخ ارز در میان‌مدت خواهد شد.

دو سناریوی مطرح شده در نشریه شماره 8 همچنان برای دلار آزاد معتبر است. در شرایط کنونی می‌توان وزن بیشتری برای سناریوی بنفش رنگ در نظر گرفت. دلار آزاد در حال ایجاد ناحیه تراکمی قیمت و تثبیت نرخ فعلی است تا در آینده نزدیک بعد از کامل شدن الگوی قیمتی به رشد خود ادامه دهد.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

به نظر می‌رسد با بهتر شدن هوا و آغاز به کار پروژه‌های ساخت و ساز شاهد افزایش تقاضا در حوزه محصولات فولادی اعم از میلگرد هستیم. به‌علاوه عدم اطمینان مصرف‌کنندگان از وضعیت آتی این بازار منجر به بالاتر رفتن قیمت در هفته جاری شده است. همچنین آغاز فروش‌های اعتباری توسط بعضی مبادی مزید برعلت افزایش قیمت‌ها شده است. در مقابل کاهش نرخ عرضه‌های شمش در بازار این هفته و عدم اجازه صادرات برای محصولات خریداری‌شده در بورس کالا می‌تواند باعث تعدیل قیمت در ادامه هفته‌ جاری در بازار شود.

بازار لوله و پروفیل 

طبق پیش‌بینی منتشر شده در نشریه شماره 8 روند بازار لوله و پروفیل با کاهش روبه‌رو شد و قیمت‌های لوله و پروفیل نسبت به قیمت ورق گرم فاصله‌ای منطقی پیدا کرد. پیش‌بینی می‌شود با کاهش قیمت ایجاد شده در بازار و نزدیکی قیمت لوله و پروفیل به قیمت واقعی آن در این هفته بازاری کم‌نوسان را شاهد خواهیم بود.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =