اطلاعات تماس
دفتر مرکزی

ایران، تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش کوچه بهزاد شفق (هفدهم) ، پلاک 26

info@bmisco.com

کارخانه فولاد بافق

ایران، یزد، شهرستان بافق، جاده بهاباد،  نبش سنگ آهن مرکزی، کارخانه فولاد بافق

03532432001

office@bmisco.com

شبکه های اجتماعی

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 8،  21 فروردین ۱۴۰2

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

کاهش قیمت جهانی با کاهش تقاضا

بر اساس تحلیل ارائه شده در نشریه شماره 7 (15 اسفند 1401)، انتظار کاهش قیمتی تا محدوده 110 تا 115 دلار برای سنگ آهن 62% سی اف آر چین مطرح شد. این امر به واسطه تلاش دولت پکن به منظور کنترل تورم موجود در ایام پسا کرونایی صورت گرفت. در این راستا دولت پکن با مطرح کردن ادامه مراودات اقتصادی بر مبنای ارز ملی چین (یوان) باعث کاهش شدید تقاضا برای محصولات فولاد گردید و همین امر کاهش قیمت ها را ایجاد کرد. طبق تحلیل ارائه شده انتظار می‌ رود قیمت از محدوده قیمتی مشخص شده (110 تا 115 دلار) به سمت بالا چرخش نماید.

آیا صعود بعدی دلار نزدیک است؟

از سرگیری روابط سیاسی با عربستان به واسطه میانجیگری دولت پکن، باعث امیدواری و افزایش انتظارات مثبت در جامعه شده است. بر اساس تئوری انتظارات، در شرایطی که تنها مطالبی شفاهی از آزاد سازی مبالغ بلوکه شده صنایع و دولت در خارج از کشور به گوش می‌ رسد، فقط می توان انتظار اصلاح زمانی و استراحت قیمتی برای دلار را داشت. در شرایط رکود تورمی فعلی و وضعیت اقتصاد کلان کشور، می توان دو سناریو قیمتی برای دلار آزاد در نظر گرفت.

سناریو بنفش: ماهیت انتظاری قیمت برای شروع جهش بعدی که بر اساس داده های موجود، این استراحت قیمتی در محدوده 45,000 تومان تا 54,000 تومان تا انتهای اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

سناریو قرمز: در صورت ادامه اخبار مثبت در زمینه مراودات سیاسی و بهبود وضعیت سیاست خارجی، می توان انتظار کاهش قیمت دلار تا محدوده 38,500 تومان را داشت.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

در بازار میلگرد و کلاف، به نظر می آید با توجه به دلایل ذیل روند کاهشی بازار تا اردیبهشت ماه ادامه دار خواهد بود:

  • بازار سنتی آهن همه ساله تحت تاثیر ماه رمضان و کاهش ساعت کاری بوده و ساخت سازها به آرامی صورت می گیرد.
  • کاهش نرخ جهانی شمش و تاثیر آن بر بازار داخل.
  • روند نرخ گذاری محصولات بورسی در بورس کالا.
  • اخبار مثبت اقتصادی از توافق عربستان با ایران و صلح یمن و از طرفی زمزمه های مثبت برجامی انتظارات کاهشی بازار را تقویت کرده است.

با این شرایط روند کاهشی قیمت ها با شیبی کند همچنان ادامه داشته باشد.

بازار لوله و پروفیل 

عرضه ورق گرم مبارکه در تاریخ 15 فروردین 1402 با قیمت میانگین حدود 24,300 تومان سبب شد تا بازار لوله و پروفیل در هفته دوم کاری با کاهش قیمت مواجه شود. از طرفی، شیب کند این روند و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان باعث کاهش رغبت خریداران شده است. با در نظر گرفتن این شرایط، پیش بینی می شود در هفته پیش رو روند کاهشی قیمت ها ادامه دار باشد تا تعادل قیمت ها نسبت به قیمت روز ورق برقرار شود.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =