اطلاعات تماس
دفتر مرکزی

ایران، تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش کوچه بهزاد شفق (هفدهم) ، پلاک 26

info@bmisco.com

کارخانه فولاد بافق

ایران، یزد، شهرستان بافق، جاده بهاباد،  نبش سنگ آهن مرکزی، کارخانه فولاد بافق

03532432001

office@bmisco.com

شبکه های اجتماعی

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 7،  15 اسفند ۱۴۰۱

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

رونق بازار محصولات فولادی در 2023

طبق تحلیل ارائه شده در نشریه شماره قبل، در راستای کسری فولاد موجود در دنیا، شاهد افزایش قیمت جزئی سنگ آهن سی اف آر چین و همچنین افزایش قیمت زغال کک شو در چین هستیم. با توجه به کمبود ماده اولیه در انبار کارخانجات تولیدی انتظار می رود در آینده ای نزدیک، کاهش جزئی قیمت سنگ آهن تا محدوده 115 دلار به منظور انجام فرآیند خرید مواد اولیه صورت پذیرد. با توجه به بهبود و تسهیل تولید فولاد در چین بعد از کاهش قیمتی مطرح شده، رشد قیمت سنگ آهن تا محدوده 140 دلار دور از انتظار نخواهد بود.

اثر منابع پایه پولی در کنترل نرخ دلار و تبعات تورمی آتی

با توجه به تلاش بانک مرکزی برای کنترل قیمت ارز به وسیله تزریق دلار به بازار آزاد و هم زمان کنترل نرخ دلاری کالاهای صنعتی به کمک وزارت صمت در بورس کالا، می توان انتظار مهار موقتی قیمت دلار را داشت. در شرایط فعلی اقتصادی، خرج کرد منابع اصلی که جزو پایه های پولی کشور است در کوتاه مدت موثر خواهد بود. با این حال باید توجه داشت که این عملکرد در صورت تشدید، باعث ایجاد تورم بیشتر در سال جدید خواهد شد. کنترل قیمت دلار آزاد تا انتهای سال می تواند در محدوده 50,000 تومان تا 56,000 تومان صورت پذیرد. با توجه به تحلیل نموداری، این اصلاح زمانی دلار به منزله جذب قدرت صعود بیشتر برای سال آینده است.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

با برداشته شدن محدودیت های انرژی و افزایش عرضه مخصوصا در زنجیره بالادستی، تمام زنجیره تحت تاثیر قرار گرفت. از طرفی  توقف روند صعودی دلار و برگشت حدود 7000 تومانی با تاثیرات روانی بر فعالان، معاملات این حوزه را کم رنگ کرده و انتظارات این حوزه کاهشی شده است. از این رو به نظر می رسد در هفته های پایانی سال معاملات بازار میلگرد با تب و تاب آنچنانی همراه نشود. البته به نظر می رسد عرضه شمش در بورس کالا مورد استقبال مجدد قرار گرفته و خریداران در قیمت پایه و یا کمتر از آن رقابت خواهند کرد. انتظار می رود در هفته جاری بازار میلگرد کم رمق بوده و با کاهش خفیف نرخ روبرو خواهد شد .

بازار لوله و پروفیل 

در هفته گذشته نرخ دلار آزاد با روندی نزولی رو برو شد و بازار لوله و پروفیل را نیز تحت تاثیر خود نزولی کرد. می توان پیش بینی کرد که با توجه به عرضه ورق گرم فولاد مبارکه در هفته جاری و همچنین ثبات قیمت دلار، بازار لوله و پروفیل با قیمتی ثابت رو برو شود.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

ویکی فولاد

دانشنامه [کاربردی]صنعت فولاد

*    کلیه مطالب این بلاگ توسط بانوان سختکوش سرپرست خانوار تهیه و تولید شده است.  *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.