اطلاعات تماس
دفتر مرکزی

ایران، تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش کوچه بهزاد شفق (هفدهم) ، پلاک 26

info@bmisco.com

کارخانه فولاد بافق

ایران، یزد، شهرستان بافق، جاده بهاباد،  نبش سنگ آهن مرکزی، کارخانه فولاد بافق

03532432001

office@bmisco.com

شبکه های اجتماعی

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 5،  1 اسفند ۱۴۰۱

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

افزایش خوشبینی ها به بازار کامودیتی

در هفته های گذشته شاهد اخبار خوب اقتصادی آمریکا مبنی بر کاهش نرخ بیکاری و تثبیت تورم و رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) بودیم. این در حالی است که همچنان سیایت فدرال رزرو آمریکا شدیدا انقباضی است و نشان از تلاش برای افزایش قدرت شاخص دلار با رشد نرخ بهره بانکی به منظور کنترل تورم تولید دارد. در این شرایط که سطح موجودی انبارهای کامودیتی در وضعیت نامطلوب است، بهبود فعالیت‌های صنعت فولاد و افزایش تقاضا از سوی آمریکا و حتی چین، به منزله محرک قیمت های کامودیتی در نظر گرفته می‌شود. با توجه به تحلیل ارائه شده، همچنان می توان شاهد کاهش قیمتی تا محدوده 115 تا 110 دلار برای سنگ آهن سی اف آر چین بوده و سپس بعد از رسیدن قیمت به محدوده ذکر شده، صعود قیمتی به سمت 140 دلار آغاز گردد.

دلار افسار گسیخته

در هفته گذشته تلاش بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز به دلیل تقاضای قدرتمند و ابهامات فضای اقتصاد کلان کشور، با شکست روبرو شد. بعلاوه با در نظر گرفتن عدم امکان احیای برجام، رشد نرخ دلار در شرایط کنونی دور از انتظار نیست. در شرایط فعلی تمرکز بانک مرکزی و وزارت صمت بر دلار نیمایی 28,500 تومان است. در این شرایط که متوسط ارزش دلاری بورس کالا نرخ 34,000 تومان است، انتظار می ‌رود با وصل شدن گاز صنعت فولاد در اسفند ماه و احتمال اجبار به عرضه 100% در رینگ صنعتی، تلاش بر کنترل نرخ دلار بورسی صورت گیرد.

در این صورت انتظار می ‌رود شاهد کاهش نسبی در دلار آزاد نیز باشیم. در حال حاضر بر اساس شرایط رفتاری قیمت در روزهای آتی، دو سناریو برای نرخ دلار آزاد می‌توان در نظر گفت:

الف: با خروج دلار از بالای محدوده بازگشت قیمتی، در صورت تثبیت محدوده قرمز رنگ، شاهد رشد تا 50,000 تومان خواهیم بود.

ب: در صورتی که شاهد شروع کاهش قیمتی و بازگشت به داخل محدوده قرمز رنگ در روزهای آتی باشیم، هر دو سناریو قرمز رنگ برای اسفند ماه محتمل است.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

همزمان با کاهش سرما و بهتر شدن وضعیت توزیع گاز، قسمتی از محدودیت های انرژی برداشته خواهد شد که این امر تولید و عرضه صنایع بالا دستی فولاد را افزایش خواهد داد. با این حال، باید در نظر داشت که بازار تشنه مواد اولیه است و این امر در چند هفته پیش رو موجب رقابت خواهد شد. از طرفی افزایش افسار گسیخته نرخ دلار در این روزها باعث ایجاد بار روانی منفی شده که مانع از هر نوع کاهشی است. با همه این حرف ها به نظر می رسد بازار میلگرد در این هفته با شیب کمی رو بالا خواهد بود. در واقع بازار کنونی در انتظار کوچکترین عامل محرک برای صعود قیمت است.

بازار لوله و پروفیل 

با توجه به افزایش روزانه نرخ دلار آزاد و افزایش احتمالی قیمت ورق گرم در بازار جهانی، قیمت لوله صنعتی و پروفیل در هفته پیش رو افزایشی پیش بینی می شود. از طرفی بی ثباتی بازار و تنش های روزانه قیمتی سبب بی اعتمادی خریداران به بازار خواهد شد.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

ویکی فولاد

دانشنامه [کاربردی]صنعت فولاد

*    کلیه مطالب این بلاگ توسط بانوان سختکوش سرپرست خانوار تهیه و تولید شده است.  *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.