ما به آینده‌ فرزندان سرزمین ‌مان متعهدیم

دغدغه ‌مندی هر واحد تولیدی یا هر کسب ‌و کاری بیش از همه در «عرصه‌ عمل» بیانگر مسئولیت اجتماعی است. ما در مجموعه فولاد بافق، پا از شعار فراتر نهاده‌ ایم تا با برنامه‌ ریزی و داشتن اهداف کوتاه‌ و بلندمدت گامی اثربخش برای تحقق مسئولیت ‌های اجتماعی خود برداریم.

تعهد به جامعه

ما در فولاد بافق بر این باور هستیم که درک صحیح نیازهای جوامع محلی و پرداختن به آنها در موفقیت بلندمدت هر کسب‌ و ‌کاری بسیار موثر است. کمک به رشد اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی که پایگاه‌های اصلی فعالیت فولاد بافق در آنها واقع شده، همواره در صدر اقداماتی قرار داشته‌‌ که این واحد صنعتی و تولیدی نسبت به تحقق آنها اهتمام ورزیده است. رویکرد ما برای تعامل با جوامع محلی و مدیریت مسئولانه تأثیراتمان بر آنها، شامل انجام سرمایه‌گذاری ‌های اجتماعی ارزشمند در راستای ایجاد و حفظ روابطی مولد است که برای هر دو طرف سودمند به‌ شمار می‌آید. با این وجود، ما هرگز اقدامات توسعه ای خود را به جوامع محلی محدود نکرده و کوشیده ایم در هر نقطه ای که سازندگی بتواند مثمر ثمر واقع شود به رفاه مردم، به خصوص نسل جوان که آینده در گرو پیشرفت آنهاست، کمک کنیم.

ما خود را موظف به توسعه و تسهیل معیشت جامعه و منطقه‌ای می‌دانیم که در آن، مشغول به فعالیت هستیم. فعالیت فولاد بافق که موجب کارآفرینی و اشتغال‌زایی در منطقه‌ای کم‌برخوردار شده، در راستای رشد مستمر معیشتی و ارتقا سطح رفاه ساکنان مردمان عزیز این دیار است. ما اقدامات خود را تنها به منطقه‌ ای که کسب و کارمان در آن بنا شده است محدود نکرده ایم. ما در فولاد بافق باور داریم که هر گامی در راستای ایجاد موقعیت های برابر آموزشی، تحصیلی و شغلی برای فرزندان ایران زمین به شکل گیری آینده ای درخشان تر برای نسل های آتی این سرزمین خواهد انجامید. فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه ما نظیر مدرسه‌ سازی و ساخت اماکن ورزشی در مناطق حضور کسب و کارمان و نیز هر منطقه دیگری که بتوان در آن اثربخش بود، گواه دیگری بر تعهد ما به ساخت آینده ‌ای روشن برای نسل ‌های آینده‌ این سرزمین است.

تعهد به محیط زیست

ما به‌ عنوان یک واحد تولیدی در صنعت فولاد و آهن، در تمام سال‌ های فعالیتمان، خود را در برابر آیندگان و محیط‌ زیست مسئول و مکلف دانسته‌ ایم. از این رو، با توجه به تبعات زیست‌ محیطی تولید یک محصول فولادی، همواره در تلاش برای کاهش آلودگی ‌ها و پسماند و فراهم کردن زمینه ‌های لازم برای حفظ منابع و رعایت اصول پایداری در تمام مراحل هر یک از فرآیندهای صنعتی و تولیدی خود هستیم.

هرگز از یاد نبرده‌ ایم که ما انسان‌ ها نیز گروهی از ساکنان زمین سخاوتمندی هستیم که در آن به زندگی و فعالیت خود مشغولیم. منطقه‌ بافق و کالمند با پوشش گیاهی فقیر، به‌ عنوان زیستگاه اصلی گونه‌ در خطر انقراض – یوزپلنگ ایرانی – شناخته می‌ شود. یکی از اقدامات ما در راستای فراهم ‌سازی بستری امن برای حیات وحش منطقه، برنامه ‌ریزی و انجام تلاش‌ های هدفمند در جهت ترمیم و افزایش پوشش گیاهی این ناحیه بوده است. این گام در حقیقت نمایان گر حمایت ما از سرمایه ‌های طبیعی ایران ‌زمین است. به بیان دیگر، فولاد بافق همواره برای تامین شرایط اقلیمی مناسبِ بقا و زیست گونه‌ های مختلف گیاهی و جانوری، به‌ خصوص یوز ایرانی، کوشیده است.

برخی اقدامات ما برای محافظت از محیط زیست

  • به‌ کارگیری فن ‌آوری ‌های پیشرفته تصفیه آب با هدف مصرف آب ‌های شور و غیر قابل ‌آشامیدن مناطق کویر مرکزی ایران در فرآیند تولید
  • تصفیه‌ی مجدد پساب‌های خروجی کارخانه‌ها به‌منظور بازگرداندن آب مصرفی به چرخه‌ی تولید برای جلوگیری از اتلاف منابع آبی
  • عدم استفاده از مازوت در گرمایش کوره‌ ها و استفاده از غبارگیر در خروجی آنها
  • توسعه‌ گسترده‌ پوشش سبز مختص آب ‌و هوای کویری با استفاده‌ بهينه از آب و روش ‌های نوين آبياری
  • اندازه‌گيری ‌های دوره‌ ای و پايش ‌های خود اظهاری فصلی آلاينده‌ های زيست ‌محيطی مجتمع بر اساس بند ب ماده ۱۹۲ قانون برنامه پنجم توسعه
  • مديريت و دفع اصولی كليه پسماندهای صنعتی مجتمع از طريق شركت‌ های مورد تایید سازمان محيط زيست