تکمیل زنجیره تولید فولاد

راه‌اندازی واحد فولادسازی

خودکفایی و بهره‌گیری از شمش مرغوب برای تولید محصولات فولادی یکی از دغدغه‌های همیشگی و سیاست‌های کلی مجتمع فولادی بافق بوده است. راه‌اندازی کارخانه (واحد) فولادسازی و ریخته‌گری با ظرفیت تولید ۱ میلیون تن شمش در سال یکی دیگر از تلاش‌های مجموعه فولاد بافق برای تکمیل زنجیره تولید فولاد و حضور موثر در بازار فولادی کشور است.

چگونگی تولید شمش در واحد فولادسازی

روش تولید شمش فولادی در مجموعه فولاد بافق به روش قوس الکتریکی خواهد بود. در این فرآیند ابتدا آهن اسفنجی و سایر افزودنی‌ها در کوره‌ی قوس الکتریکی که به شکل محفظه‌ای بزرگ و کم‌عمق طراحی شده است، ریخته شده و با حرارت حاصل از قوس الکتریکی میان الکترودها و مواد داخل کوره، ذوب می‌شوند. به منظور ممانعت از شکستن الکترودها و حفظ کیفیت و خواص فولاد مذاب کارشناسان ما همواره تلاش می‌کنند تا بهترین و مناسب‌ترین ترکیب مواد اولیه ممکن را انتخاب کنند. درنهایت پس از سرباره‌گیری، فولاد مذاب به واحد ریخته‌گری فرستاده می‌شود تا در آن جا قالب‌گیری شده و پس از مرحله خنک سازی به شمش فولادی تبدیل گردد.

کیفیت بالای شمش فولادی در تولید محصولات حاصل از آن بسیار موثر است؛ به همین دلیل فولاد بافق با در نظر گرفتن این موضوع به منظور احداث این واحد صنعتی با پیمانکاران اروپایی اقدام به عقد قرارداد نموده ‌است.

بخش‌های واحد فولاد سازی بافق

بخش‌های واحد فولاد سازی بافق متشکل از قسمت‌های زیر است:

قسمت حمل مواد

وظیفه‌ی این بخش آماده‌سازی و ترکیب مواد مورد نیاز براساس مشخصات فنی تعیین شده توسط کارشناسان و انتقال آن‌ها به قسمت‌های مورد نظر است. در این بخش کوره‌های قوس الکتریکی که به منظور تولید فولاد مذاب استفاده می‌شوند، قرار گرفته‌اند. بعد از انتقال آهن اسفنجی و سایر افزودنی‌ها به کوره‌ها، سقف آن‌ها بسته شده و عملیات ذوب آغاز می‌شود. بعد از ذوب کامل آهن اسفنجی، ماشین آلات پیشرفته فولاد بافق، اقدام به تصفیه‌ی آن می‌کنند که در حقیقت همان برقراری تنظیمات نهایی دما و آنالیز با توجه به نتایج آزمایشگاه است. در نهایت عملیات تخلیه‌ی کوره‌ها نیز با هدایت پاتیل‌ها به زیر آن‌ها صورت می‌گیرد.

قسمت متالورژی ثانویه و آماده کردن پاتیل

در این قسمت پاتیل‌ها با ظرفیت مشخص به منظور ذخیره‌ی مواد مختلفی مانند فروسیلیسیم، آهک، کلسیم آلومینات و … استفاده می‌شوند. در این مرحله فعالیت‌های مختلفی بر روی مواد ذوبی انجام می‌شود تا آن‌ها را برای تحویل به قسمت ریخته‌گری مداوم آماده کنند. این فعالیت‌ها به شرح زیر است:

  • اکسیژن زدایی از طریق اضافه‌کردن آلومینیوم به مذاب
  • سربازه‌سازی
  • آنالیز شیمیایی و اضافه کردن مواد مورد نیاز به مذاب
  • مشخص کردن دما و زمان تحویل به قسمت ریخته‌گری مداوم
  • تصفیه مذاب و حذف ناخالصی‌های موجود در آن به منظور تولید شمش باکیفیت

قسمت ریخته‌گری مداوم

متخصصان فعال در این قسمت تلاش می‌کنند تا فولاد مذاب را به شمش فولادی باکیفیت مطابق با ابعاد مورد نظر مشتریان عزیز تبدیل کنند. بعد از آن شمش به بخش خنک‌سازی تحویل داده می‌شود.

قسمت آماده‌سازی شمش

بعد از خنک‌سازی شمش با هوا و آب، بازرسان و کارشناسان فولاد بافق به دقت به بررسی آن‌ها پرداخته و هرگونه ناهمواری یا نقص در ظاهر این محصولات را مشخص می‌کنند.

بعد از تأیید نهایی این شمش‌ها به صورت پیش گرم (Hot Charge) به ناحیه‌ی نورد گرم منتقل می شوند و برای تولید محصولات مختلف فولاد بافق از قبیل میلگرد و کلاف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به سبب حفظ دمای شمش و عدم انبارش آن در این روش، میزان قابل توجهی از آلایندگی و مصرف انرژی فرایند تولید کاسته خواهدشد. تولید مازاد این واحد تولیدی براساس سفارش مشتری و با تکیه بر مفهوم تولید ناب با رعایت حداقل زمان انبارش، بارگیری شده و برای مشتریان ارسال خواهدشد.