تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 28 – 7 اسفند 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 28 – 7 اسفند 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 28،  7 اسفند ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

تلاش پکن برای حفظ قیمت سنگ آهن

به واسطه کاهش میزان ساخت و ساز مسکن در کشور چین، در ماه گذشته شاهد ریزش قیمتی سنگ آهن 62% سی اف آر چین بودیم. دولت پکن به واسطه سوق دادن مصرف محصولات نهایی زنجیره فولاد به سمت صنایع خودروسازی به دنبال ایجاد فضایی رقابتی و تلاش برای جلوگیری از کاهش هرچه بیشتر قیمت این نهاده معدنی است. در این راستا با هدف حفظ میزان تقاضا برای این نهاده معدنی و افزایش واردات، شاهد افزایش موجودی بنادر چین از سنگ آهن و زغال سنگ کک شو هستیم. از منظر نموداری، طبق مطالب مذکور به منظور رسیدن به تعادل در عرضه و تقاضا امکان کاهش قیمتی در میان مدت برای سنگ آهن سی اف آر چین تا قیمت 115 دلار دور از انتظار نخواهد بود. پس از این کاهش قیمت، می توان شاهد شروع روندی صعودی از ابتدای فصل سوم سال 2024 در نرخ این ماده معدنی باشیم.

کاهش موقتی قیمت ارز در پیش است

در سال آینده علی رغم سیاست های انقباضی بانک مرکزی و همچنین افزایش نرخ بهره سپرده ها شاهد افزایش میزان تورم خواهیم بود. دلیل اصلی این افزایش را می توان شیوه غیر موثر بانک مرکزی در کنترل تورم بلند مدت (چاپ پول در نیمه ابتدایی سال و سپس تلاش بر کاهش جریان پول موجود) دانست. با این وجود، تنها عامل موثر بر نرخ دلار بازار آزاد، توان کنترلی بانک مرکزی و امکان تقویت عرضه اسکناس دلار در بازار است. در میان منابع درآمدی دولت، توجه به صادرات نفت می تواند اثر سازنده ای بر امکان ارائه یک پیش بینی دقیق برای قیمت دلار در سال آتی داشته باشد. در صورت تحقق صادرات 1.5 میلیون بشکه نفت در روز برای سال آینده می توان سناریوی قرمز را محتمل در نظر گرفت. از سوی دیگر، در صورت کاهش صادرات نفت به ارقامی در حدود 1 میلیون بشکه در روز می توان سناریوی سبز رنگ را برای دلار متصور بود. از منظر نموداری، صعود کوتاه مدت دلار تا محدوده 575,000 ریال کامل شده و می‌توان در ادامه شاهد حرکت نرخ این ارز به سمت 530,000 ریال بود.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

در روزهای گذشته با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور و کاهش دما و همچنین رقابت ایجاد شده بر محصول آهن اسفنجی در بورس کالای ایران، انتظار می رود شاهد خرید کامل شمش های عرضه شده در بورس کالا باشیم. در این راستا با نزدیک شدن به انتهای سال و تلاش بنکداران نسبت به تکمیل ظرفیت انبارها، افزایشی جزئی در قیمت میلگرد و کلاف در هفته جاری دور از انتظار نخواهد بود

بازار لوله و پروفیل

با توجه به کاهش موجودی ورق گرم با ضخامت ۲ میلیمتر در بازار و همچنین عرضه های محدود شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالای ایران و با در نظر گرفتن انتظارات تورمی از سال آینده، پیش بینی می شود در هفته جاری شاهد افزایش قیمت محصولات نهایی زنجیره فولاد اعم از لوله و پروفیل باشیم.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
بررسی و مقایسه میلگرد آج 500 با استانداردهای جهان
نوشتهٔ بعدی
عناصر مطلوب برای ارتقاء کیفیت میلگرد و مفتول

مطالب مرتبط