تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 20 – 20 شهریور 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 20 – 20 شهریور 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 20،  20 شهریور ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

سیگنال صعود قیمت سنگ آهن صادر شد


سنگ آهن بیستم

در روزهای گذشته با توجه به معاملات فیوچرز دالیان برای قراردادهای سنگ آهن 62% سی اف آر چین و پیرو افزایش تقاضا و حجم معاملات، قیمت این نهاده معدنی تا محدوده 118 دلار افزایش یافت. این در حالی است که طبق تحلیل ارائه شده در نشریه شماره 19، رشد قیمتی پیش بینی شده نیز معادل 15/8 درصد بود. پس از آن، طبق پیش بینی صورت گرفته، کاهش موقت قیمت تا 112 دلار در روزهای آتی دور از انتظار نخواهد بود. طبق تحلیل نموداری پیش بینی می‌شود پس از کاهش جزئی قیمت این نهاده معدنی، مسیر افزایشی قیمت تا 150 دلار، ادامه یابد. لازم به ذکر است که در اواخر ماه اوت سال 2023 با اعلام ورشکستگی شرکت اورگراند به عنوان بزرگترین مصرف کننده محصولات نهایی صنعت فولاد در چین، به دلیل کاهش شدید تقاضا، انتظارات سقوط قیمتی افزایش یافته بود. با این حال، سیاست های دولت پکن به منظور حمایت از صنعت فولاد، عاملی برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت ها بوده است.

روند صعودی دلار تا آغاز فصل جدید

با توجه به تحلیل ارائه شده در نشریه شماره 19، شاهد نوسانات مثبت در نرخ دلار بودیم. با در نظر گرفتن وضعیت نامناسب تراز بانک مرکزی، موقتی بودن توان دولت در کنترل تورم تولیدکننده و شرایط نامناسب اقتصاد کلان کشور از منظر میزان تولید ناخالص داخلی، انتظار می‌رود در میان مدت قیمت دلار تا محدوده 530,000 تا 540,000 ریال افزایش یابد. به علاوه، جایگزینی دلار 285,000 ریالی بانک مرکزی با نرخ 375,000 ریال نشان از پذیرش شرایط تورمی توسط حاکمیت و تلاش به منظور کمک به تداوم فعالیت های اقتصادی و جلوگیری از ورشکستگی های گسترده دارد. همین امر محرکی برای بهبود حجم معاملات و افزایش نرخ محصولات نهایی تولید داخلی بوده است. اهداف قیمتی بلندمدت برای نرخ دلار آزاد در تصویر نمایش داده شده است. سطح قیمتی 480,500 ریال برای تحلیل مطرح شده، به عنوان ناحیه بی اعتباری در نظر گرفته شده است.


تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت در بازار میلگرد و کلاف بودیم. در هفته جاری با افزایش حجم عرضه محصول شمش بلوم در بورس، انتظار می رود شاهد افزایش میانگین موزون معاملات باشیم. این امر در کنار افزایش قیمت پایه محصول عرضه شده در بورس کالای ایران منجر به رشد قیمت محصول نهایی میلگرد و کلاف خواهد شد. رشد فعلی تا حدود اواسط مهرماه محتمل ارزیابی می‌ شود.

بازار لوله و پروفیل

مطابق پیش بینی هفته گذشته، بازار لوله و پروفیل با افزایش نرخ رو به رو شد. در این هفته با توجه به عدم عرضه ورق گرم در بورس کالای ایران، صعودی بودن روند قیمتی دلار و خبر افزایش نرخ دلار محاسبه پایه بورس ورق گرم و همچنین تعطیلات آخر هفته پیش بینی می شود، قیمت لوله و پروفیل در بازار تمایل به افزایش داشته باشد هرچند این احتمال وجود دارد که تعطیلات مذکور به عاملی برای جلوگیری از افزایش شدید قیمت ها تبدیل شود.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.
جشنواره تخفیف میلگرد بنر صفحه لیست قیمت

 

نوشتهٔ پیشین
مقایسه میلگردهای A3، A2، A1 و A4: شکل ظاهری، ترکیب شیمیایی، ویژگی های مکانیکی و کاربردها
نوشتهٔ بعدی
تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 21 – 10 مهر 1402

مطالب مرتبط