تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 33 – 17 اردیبهشت 1403

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 33 – 17 اردیبهشت 1403

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 33،  17 اردیبهشت ۱۴۰3

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

قرارگیری دلار در ارزش واقعی خود

تحلیل هفتگی

طبق تحلیل های انجام شده در ماه گذشته، شاهد رسیدن قیمت دلار به هدف پیش بینی شده 605,000 ریال بودیم. این امر در حالی محقق شد که اخبار مثبتی همچون از سرگیری مذاکرات هسته ای، سفر آقای گروسی به ایران و همچنین کاهش تنش های منطقه ای نیز محرکی برای کاهش قیمت دلار بود. از سوی دیگر، محدوده قیمتی کنونی با در نظر گرفتن ارزش درهمی و نسبت قیمتی دلار آزاد به هرات، به عنوان ارزش واقعی نرخ دلار آزاد در نظر گرفته می شود. از همین رو، کاهش قیمت دلار به محدوده های پایین تر محتمل ارزیابی نمی شود. انتظار می رود در محدوده قمیتی فعلی تا اواسط خرداد ماه شاهد نوسان قیمتی دلار در محدوده 600,000 ریال تا 630,000 ریال بوده و سپس مطابق تحلیل ارائه شده (مسیر قرمز رنگ) به سمت اهداف قیمتی مشخص شده حرکت نماییم.

سنگ آهن در تعادل قیمت

تحلیل هفتگی

طبق تحلیل نشریه شماره 32، به واسطه افزایش تقاضا برای نهاده معدنی سنگ آهن، شاهد افزایش قیمت سنگ آهن 62% سی اف آر، در بازار بودیم. این رویداد که در راستای عکس العمل به تنش های موجود در خاورمیانه به وقوع پیوست، به افزایشی شدن قیمت کامودیتی ها منجر شد. همچنین ایجاد محرک هایی برای بازار مسکن توسط بانک های چین (اعطای وام های کم بهره) منجر به افزایش تقاضا برای مواد اولیه کارخانجات فولادی شد. همین موضوع باعث صعودی شدن قیمت ها تا حدود 125 دلار خواهد شد.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

با توجه به کاهش نرخ دلار، ثبات قیمتی کامودیتی ها و همچنین کاهش تنش های سیاسی در خاورمیانه باعث ایجاد ثبات نسبی قیمتی در مقاطع فولادی شده است. با توجه به کاهش رقابت بر محصول میانی آهن اسفنجی و در نتیجه کاهش جزئی قیمت شمش فولادی، انتظار می رود در کوتاه مدت شاهد ثبات قیمتی و کاهش جزیی قیمت میلگرد و کلاف باشیم.

بازار لوله و پروفیل

با در نظر گرفتن ثبات قیمتی ورق گرم چین و همچنین کاهش نرخ دلار بازار آزاد در داخل کشور، انتظار می رود علی رغم کاهش موجودی ورق ۲ میلی متر در بازار آزاد، شاهد کاهش قیمت پایه ورق گرم در عرضه بورسی باشیم. احتمال بالایی وجود دارد که این امر در کوتاه مدت منجر به ایجاد ثبات قیمت در محصول لوله و پروفیل شود.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 32 – 10 اردیبهشت 1403
نوشتهٔ بعدی
صفر تا صد آشنایی با بسته ‌بندی میلگرد (بندیل‌) و علامت اختصاری حک شده روی آن

مطالب مرتبط