تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 26 – 23 بهمن 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 26 – 23 بهمن 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 26،  23 بهمن ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

استراحت قیمتی در نرخ سنگ آهن

همانطور که پیش بینی می شد، با شروع تعطیلات سال نوی چینی، بازار سنگ آهن 62% سی اف آر چین در رکود فرو رفت. همین امر منجر به کاهش معاملات داخلی این نهاده معدنی در چین شد. با کاهش حجم معاملات و کاهش قیمت ها در ایام تعطیلی سال نو، دولت چین اقدام به واردات سنگ آهن و ذغال سنگ کرد. با اتمام تعطیلات، به دلیل ایجاد مازاد عرضه در بازار شاهد کاهش هر چه بیشتر قیمت ها خواهیم بود. طبق تحلیل نموداری ارائه شده با رسیدن به 110 دلار می توان انتظار مشاهده نشانه های بازگشت قیمت به روند صعودی را داشت. پیش بینی می شود این امر از اوایل فصل سوم سال 2024 آغاز شود.

کاهش موقت نرخ دلار

بر اساس تحلیل ارائه شده در هفته گذشته، اظهار شد که دولت در پایان سال جاری به دنبال کاهش چرخش جریان پولی در کشور با هدف کنترل تورم است. برای اجرای این سیاست، اقداماتی اعم از بازگشایی گواهی سپرده خاص با نرخ سالانه 30% و پیش ثبت نام خودرو های وارداتی صورت پذیرفته است. بروز فضای اقتصادی رکودی به همراه تورم در سال آتی را می توان به نتایج اجرای این استراتژی نسبت داد. در کوتاه مدت به واسطه کاهش توان خرید، عدم وجود اسکناس در بازار برای معامله و کاهش شدید تعداد معاملات، قیمت دلار کاهشی خواهد بود و انتظار می رود این نزولِ ارزش تا نرخ 530,000 ریال ادامه یابد. با این حال، با نزدیک شدن به انتهای سال می توان شاهد شروع روند صعودی قیمت دلار از محدوده بیان شده بود. همین امر بر بازارهای موازی اعم از طلا و بورس اوراق بهادار اثری افزایشی خواهد داشت.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

با افزایش دما در هفته گذشته و کاهش اثر تنها عامل افزایش قیمت ها بر اساس انتظارات بازار (سرد شدن هوا و قطعی موقت گاز) شاهد کاهش تقاضا در معاملات بورس کالای آهن اسفنجی بودیم. پیش بینی می شود تا انتهای سال شاهد ثبات قیمتی در محدوده 144,000 ریال یا افزایش هرچه بیشتر قیمت ها باشیم. بر این اساس با توجه به انتظارات تورمی بنکداران برای سال آینده و اقدام به خرید محصولات از تولیدکنندگان، پیش از پایان سال جاری (تقویت تقاضا) می توان تا انتهای سال برای محصولات نهایی، اعم از میلگرد و کلاف، شاهد ثبات قیمت یا افزایش جزئی بود.

بازار لوله و پروفیل

در هفته گذشته بازار لوله و پروفیل به تاثیر از قیمت دلار افزایش حدود کیلویی 2 هزار تومان را تجربه کرد. در این هفته با توجه به نزولی شدن قیمت دلار و قیمت جهانی ورق شاهد کاهش قیمت محصولات لوله و پروفیل خواهیم بود. کاهش قیمت ها تا محدوده 400,000 رخ خواهد داد.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
کنترل کیفیت میلگرد: انواع آزمایش های مخرب و غیرمخرب
نوشتهٔ بعدی
بررسی و مقایسه میلگرد آج 400 با استانداردهای جهان

مطالب مرتبط