تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 31 – 3 اردیبهشت 1403

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 31 – 3 اردیبهشت 1403

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 31،  3 اردیبهشت ۱۴۰3

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

ثبات قیمتی سنگ آهن در سه فصل آغازین 2024

طبق تحلیل نشریه شماره 30، شاهد افزایش قیمت سنگ آهن 62% به واسطه بهبود انتظارات معامله گران و افزایش تقاضا در بازار بودیم. این عامل در کنار شرایط بحرانی خاورمیانه به واسطه تنش های موجود منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت کامودیتی ها شد. در این بین، افزایش قیمت زغال سنگ کک شو نیز عاملی برای افزایش بهای تمام شده سنگ آهن در چین بود. طبق تحلیل نموداری انتظار می رود نوسان قیمتی مشابه مسیر قرمز رنگ در سه فصل ابتدایی 2024 برای نهاده معدنی سنگ آهن را شاهد باشیم. این در حالی است که در فصل چهارم سال 2024 شروع روند صعودی سنگ آهن سی اف آر چین از محدوده 115 دلار آغاز خواهد شد. قیمت در حال حاضر در مسیر پیشروی به سوی هدف 125 دلار است.

کاهش موقتی قیمت دلار

با توجه به تنش های سیاسی و نظامی اخیر در منطقه، در هفته گذشته شاهد افزایش هیجانی قیمت دلار در بازار آزاد بودیم. این در حالی است که از ابتدای سال به واسطه رویکرد انقباضی بانک مرکزی، سیاست کنترل رشد نقدینگی باعث کنترل تورم داخلی شده است. علاوه بر این، علی رغم تنش های مذکور، با توجه به نزدیک شدن قیمت انس طلای جهانی و همچنین طلای داخلی به محدوده مقاومت اصلی قیمت، انتظار می رود در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت طلا باشیم. این کاهش قیمت در نرخ طلای جهانی، نشان از احتمال کاهش بحران های منطقه ای در خاورمیانه دارد. چنین ثبات شرایطی، می تواند باعث کاهش قیمت دلار در بازار آزاد تا حدود 615,000 ریال شود. با در نظر گرفتن انتخابات پیش روی آمریکا در نیمه دوم سال 1403 و همچنین مطابق آمارهای منتشر شده از تلاش دولت بر فروش نفت با حجم بالاتر از مصوب بودجه 1403 در نیمه ابتدای سال جاری، برای نیمه دوم سال می توان انتظار شرایط تورمی را داشت. این امر منجر به نزدیک شدن قیمت دلار به حدود 850,000 ریال در انتهای سال خواهد شد.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

با در نظر گرفتن تنش های منطقه ای و همچنین ابلاغ بخشنامه جدید فرمول قیمت گذاری مقاطع فولادی، انتظار می رود در کنار افزایش قیمت شمش فولادی، شاهد رشد قیمتی محصولات میلگرد و کلاف در بازار باشیم. شدت این رشد قیمتی با صعود نرخ دلار در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت.

بازار لوله و پروفیل

با توجه به ثبات رویه وزارت صمت و بورس کالای ایران در اعمال محدودیت های عرضه بر ورق تولیدی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در رینگ صنعتی بورس کالا، انتظار می رود شاهد افزایش قیمت لوله و پروفیل در بازار باشیم. علت این امر کاهش موجودی انبار تولیدکنندگان، شرایط مساعد آب و هوایی برای اجرای پروژه های ساخت و ساز و همچنین نزدیک شدن بهای تمام شده ورق خریداری شده در بورس به نرخ محصولات نهایی است‌.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
خاموت چیست؛ از نقش و کاربرد در ساختمان تا انواع آن
نوشتهٔ بعدی
میلگرد کلاف آج دار: عنصری مستحکم در دنیای ساختمان‌ سازی

مطالب مرتبط