تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 29 – 14 اسفند 1402

  1. خانه
  2. /
  3. تحلیل هفتگی
  4. /
  5. تحلیل هفتگی تخصصی گروه صنعتی یاران – شماره 29 – 14 اسفند 1402

تحلیل هفتگی گروه صنعتی یاران

شماره 29،  14 اسفند ۱۴۰۲

مقدمه: این تحلیل هفتگی با هدف تسهیل و افزایش گردش اطلاعات تخصصی و معتبر در حوزه صنعت فولاد به عنوان یکی از سه صنعت برتر دنیا و با رویکرد توسعه استاندارد این صنعت در داخل کشور تهیه و منتشر می شود.
گروه صنعتی یاران، با رویکرد دسترسی همگانی فعالان صنعت به اطلاعات قابل اتکا و در راستای مسئولیت اجتماعی خود در جهت ارتقا سطح علمی و اطلاعاتی صنعت فولاد، با بهره مندی از نیروهای خبره در قالب تیمهای تخصصی شامل: تیم جمع آوری اطلاعات بازار، تیم تحلیل و آنالیز، تیم طراحی و ویراستاری و تیم تبلیغات، اقدام به انتشار این هفته نامه نموده است.

تعدیل قیمتی سنگ آهن هم گام با محصولات نهایی

طبق پیش بینی انجام شده، دولت پکن در سیاست های اخیر خود، برای انتقال الگوی مصرف محصولات زنجیره فولاد از بازار مسکن و مستغلات به صنعت خودروسازی تلاش نموده است. می توان اظهار داشت که در گذر زمان این سیاست با شکست رو به رو شده است. علت این ادعا، افزایش موجودی بنادر، افزایش تولید محصولات فولادی و کاهش فروش (مصرف) این محصولات است. مطابق تحلیل های ارائه شده در ماه گذشته، همین امر باعث کاهش قیمت سنگ آهن 62% سی اف آر چین از 145 دلار تا محدوده پیش بینی شده 115 دلار شد. طبق تحلیل نموداری، قیمت در حال تثبیت در محدوده 115 تا 112 دلار است و می توان از ناحیه قیمتی مذکور شاهد شروع روند صعودی تا هدف اولیه 132 دلار بود. ناحیه بی اعتباری برای تحلیل ارائه شده شکست و کاهش هر چه بیشتر قیمت به زیر 103 دلار در نظر گرفته شده است.

هیجانات بازار ارز در روزهای پایانی سال

افزایش ناگهانی نرخ بهره توسط بانک مرکزی، آن هم در شرایط خاص اقتصادی کنونی در کشور، منجر به بروز نوساناتی در بازارهای موازی شده است. این نوسانات قیمتی، در سال آینده منجر به ایجاد رکود تورمی خواهند شد. انتظار می رود در ابتدای سال آتی با تقویت سیاست های انبساطی شاهد تعدیل شرایط رکود تورمی مذکور بوده و با نزدیک شدن به انتهای سال مجدداً با سیاست های انقباضی بانک مرکزی تلاش بر کنترل نرخ تورم صورت پذیرد. از منظر نموداری، همچنان به منظور تکمیل الگوی رفتاری قیمتی و ایجاد تعادل در هیجانات حاکم بر بازار معاملاتی اسکناس دلار، نیاز به گذشت زمان بیشتر وجود دارد. این امر به معنای آن است که اصلاح انجام شده همچنان در حال تکمیل شدن است و مجدداً یک نزول قیمتی دیگر در راه خواهد بود. این نزول قیمتی می تواند تا محدوده 530,000 تا 540,000 ریال پیش روی نماید.

تحلیل اختصاصی: وضعیت بازار میلگرد، پروفیل و لوله چه خواهد بود؟

بازار میلگرد

در هفته جاری با توجه به ثبات قیمتی مواد اولیه عرضه شده (آهن اسفنجی و گندله) در بورس کالای ایران، می توان انتظار داشت در عرضه های شمش بلوم شاهد رقابتی جزئی و ثبات قیمت میانگین موزون باشیم. از سوی دیگر با توجه به انتظارات تورمی برای سال آتی، بنکداران با هدف تکمیل خریدهای خود، باعث افزایش قیمت محصولات نهایی (میلگرد و کلاف) تا انتهای سال خواهند شد.

بازار لوله و پروفیل

با توجه به محدودیت خرید اعمال شده بر آخرین عرضه ورق گرم فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالای ایران، انتظار می رود با در نظر گرفتن ثبات بازار، شاهد تثبیت نرخ های لوله و پروفیل در بازار باشیم. این درحالیست که تولیدکنندگان با کسر موجودی مواد اولیه، به واسطه عرضه های محدود شده ورق گرم بورسی، به استقبال سال نو می روند. همین موضوع در سال آتی احتمال ایجاد تورم در قیمت محصولات نهایی را افزایش می دهد.

بیانیه سلب مسئولیت

نظرات ارائه شده در اين گزارش ها به هيچ وجه به عنوان توصیه‌ای جهت خريد، فروش و يا نگهداری سهام شركت ها و ساير ابزارهای معاملاتی نيست و مسئوليت استفاده از اين اطلاعات برعهده خوانندگان محترم است.

برای اطلاع از قیمت میلگرد بافق و مشخصات تولیدی آن می‌توانید با کارشناسان فروش  ما تماس بگیرید یا به لینک صفحه قیمت مراجعه کنید.

نوشتهٔ پیشین
عناصر مطلوب برای ارتقاء کیفیت میلگرد و مفتول
نوشتهٔ بعدی
تأثیرات مخرب عناصر نامطلوب در شمش و پیامدهای آن بر کیفیت میلگرد و مفتول

مطالب مرتبط